Projekt: Ekoškola

Naše škola se v letošním školním roce zapojila do vzdělávacího programu EKOŠKOLA.

Program Ekoškola je mezinárodní vzdělávací program, jehož hlavním cílem je, aby žáci snižovali ekologický dopad školy a svého jednání na životní prostředí a zlepšili prostředí ve škole a jejím okolí.

Vzdělávací program je určen pro základní a střední školy. Žáci a učitelé aktivně spolupracují. Velká část zodpovědnosti je ponechána žákům. Žáci jsou povzbuzováni ve své aktivní roli a jsou vedeni k zodpovědnosti za své jednání. Postup práce je určen sedmi kroky, které školu a její Ekotým provedou programem a zaručí naplnění kritérií pro získání mezinárodního ocenění.

Žáci různých ročníků, které daná problematika zajímá, založili pod vedením pana učitele Bronislava Šenkeříka školní Ekotým. Na svých schůzkách analyzují ekologický stav školy a plánují opatření, která v průběhu roku realizují. I během výuky se v různých předmětech učí o tématech Ekoškoly – odpady, spotřeba vody a energií, prostředí školy, doprava, biodiverzita…

Cíle Ekoškoly:

Žáci snižují ekologický dopad školy a svého jednání na životní prostředí a zlepšují prostředí ve škole i jejím okolí.

Sensitivita

• Žáci mají pozitivní vztah k prostředí školy a jejímu okolí a chtějí je měnit, aby bylo bylo příjemné a ekologické.

Zákonitosti

• Žáci porozumí  tomu, jak jejich činnost ve škole (např. zacházení s vodou, energií, odpady..) ovlivňuje přirozené procesy v životním prostředí.

Problémy a konflikty

• Žáci identifikují environmentální problémy v oblastech energie, vody, odpadů, prostředí školy, dopravy a spotřebitelství, které se projevují ve škole a jejím okolí.  Analyzují příčiny, důsledky těchto problémů a konflikty vznikající při řešení.
  • Žáci jsou přesvědčeni o tom, že má smysl tyto problémy řešit, že je mohou ovlivnit a, že se mohou do jejich řešení zapojit.

Výzkumné dovednosti

• Žáci zkoumají efektivitu navrhovaných a realizovaných opatření k ekologizaci provozu školy.

Akční strategie

• Žáci  analyzují stav školy ve stanovených oblastech, plánují zlepšení současného stavu, navrhují opatření, která realizují, monitorují a vyhodnocují jejich fungování a dopad. Svým každodenním chováním přispívají k naplňování těchto opatření.
  • Žáci informují o výsledcích této práce celou školu a šíří informace navenek (do obce apod.). Prezentací svých úspěchů motivují a inspirují ostatní (rodiče, veřejnost).

Kooperativní dovednosti

• Žáci partnersky spolupracují v týmu s ostatními žáky a dospělými ve škole a v obci.
stránka „Projekt: Ekoškola” již byla zobrazena 1450x
Naše Základní škola Gabry a Málinky leží v údolí CHKO Bílých Karpat na jihovýchodě Moravy ve Zlínském kraji. Škola disponuje školní jídelnou, družinou, zahradou i velkým sportovním areálem. Základní školu navštěvuje více než 200 dětí, některé dojíždí z okolních vesnic. Poprvé se ve škole začalo vyučovat v roce 1973, historie vzdělávání v obci Štítná se však píše již od roku 1787.

16.10.2017
Výskyt vší

Vážení rodiče, v naší škole vyskytly vši. Prosíme, abyste svým dětem i členům rodiny pečlivě prohlédli vlasy. V případě výskytu ošetřete vlasy přípravky PEDICUL HERMAL, DIFUSIL-H-FORTE, PARA-SIDOSE nebo PARANITJe třeba také vydezinfikovat hřebeny, kartáče, límce bund, čepice apod. Současně je nutné vyprat a vyžehlit ložní prádlo a textilie, které by mohly být zavšiveny.

Příspěvek KPDŠ

Výbor KPDŠ odhlasoval na své schůzi dne 5. 10. 2017 výběr příspěvku na nejstarší dítě v rodině ve výši 250,– Kč. Tento příspěvek se používá na akce pro žáky naší školy – vstupné a jízdné na kulturní akce, úhradu preventivních programů (R-Ego), nákup cen za různé soutěže, příspěvek na lyžařský výcvikový kurz. Děkujeme za úhradu.