ZŠ Gabry a Málinky Štítná nad Vláří

Štítná nad Vláří 417, okr. Zlín

Obraz za milion byl k vidění jen pár hodin

- napsáno 26. října 2009 v kategorii Kultura Ze školy autorem Administrátor

zs-stitna-2009-obraz-za-milion-kupka-03-uvod Zřejmě nejdražší obraz, jaký kdy ve Štítné nad Vláří na Valašskokloboucku byl, měli možnost spatřit v pátek návštěvníci vernisáže výstavy Cyklu pětadvaceti grafických listů Františka Kupky. Jen na několik hodin se totiž podařilo vypůjčit ze zahraniční soukromé sbírky jeho dílo v hodnotě přibližně milion korun.

Převoz obrazu doprovázela bezpečnostní opatření, která organizátor Karel Růžička pochopitelně nechtěl příliš specifikovat. „Můžu jen říct, že dílo bylo přes noc v privátním sejfu, odkud jsme ho dostali sem do galerie a instalovali,“ poznamenal Růžička.

Obraz bez názvu je unikátní i v tom, že se předtím vystavoval jen jednou na Slovensku. „Přitom pochází už z roku 1935. Je to nádherný abstraktní obraz malovaný technikou kvaš, který má rozměry asi dvacet sedm krát dvacet osm centimetrů,“ popsal ho organizátor.

Někteří místní pak litovali, že vernisáž nestihli. „Bohužel jsem teprve jela ze školy z Brna a přijela jsem pozdě. Na výstavu se ale určitě podívat zajdu,“ řekla například studentka Tereza Matušincová.

Přišla tak nejen o zřejmě nejdražší obraz, který kdy byl ve Štítné k vidění, ale i o dokument režisérky Daniely Gébové, který se osobností slavného malíře hlouběji zabývá.

„Je to třicetiminutový film o tomto umělci, který byl také uveden na mezinárodní konferenci kupkologů v Hradci Králové. Obsahuje mimo jiné dva autentické vstupy se samotným Kupkou,“ upozornil Růžička.

Dodal, že pořádání výstav na takových neobvyklých místech ho velmi baví. „Chci, aby lidé tu krásu viděli. I kdyby jich přišlo na celou výstavu jen pár, tak to za tu organizační námahu stojí,“ podotkl.

Spokojena s výstavou, která potrvá až do 6. listopadu, je už teď ředitelka školy Marie Matulová. „Snažíme se estetickou výchovu ve škole dostat na vyšší úroveň, takže to může být pro žáky i motivací, když uvidí taková nádherná díla,“ řekla.

Text byl převzat ze stránek zlinsky.denik.cz. Více fotografií najdete na stránkách www.stitna-popov.cz. Televizní zprávu si můžete prohlédnout na stránkách www.rta.cz.

→ přejít na fotogalerii

zpráva „Obraz za milion byl k vidění jen pár hodin” již byla zobrazena 1320x
zs-stitna-2015-skola-mini.jpg
tel.: 577 336 120 (kancelář)
e-mail: info@zs-stitna.cz
ID datové schránky: 4s92zng
Naše Základní škola Gabry a Málinky leží v údolí CHKO Bílých Karpat na jihovýchodě Moravy ve Zlínském kraji. Škola disponuje školní jídelnou, družinou, zahradou i velkým sportovním areálem. Základní školu navštěvuje více než 180 žáků, někteří dojíždějí z okolních vesnic. Poprvé se ve škole začalo vyučovat v roce 1973, historie vzdělávání v obci Štítná se však píše již od roku 1787.

Nástěnka (oznámení)

20.08.2019
Oznamujeme rodičům nových žáků, že od pondělí 26. 8. 2019 si mohou  od 8,00 do 14,00 hodin vyzvedávat v kanceláři ŠJ čipy a informační leták ke stravování. Záloha na čip činí 100 Kč.

Ceny stravného od 1. 9. 2019

 • 7 – 10 let         26,– Kč
 • 11 – 14 let       27,– Kč
 • 15 a více let    28,– Kč

 

13.08.2019
Školní kuchyně začne pro cizí strávníky vařit od pondělí 2. 9. 2019.

Cena obědu činí 75,– Kč.

11.07.2019
PRO RODIČE BUDOUCÍCH PRVŇÁČKŮ

Na začátek školního roku svému prvňáčkovi  připravte:

 • aktovku, pouzdro
 •  červenomodrou tužku, gumu, ořezávátko
 •  pastelky  PROGRESSA (malé), lepidlo, halenu do VV, hadřík
 • zásobník na písmena, tabulku na skládání písmen, plastový obal na eurofólie  A4 (s drukem)                    
 • 2 průhledné fólie  A4, 1 průhlednou fólii A5
 • malý ručník, plátěný ubrousek pod svačinku,
 • cvičební úbor – cvičky, bílé tričko, ponožky, kraťasy  (vše v plátěném  pytlíku a podepsané)
 • přezůvky, pytlík na přezůvky (podepsané)
 •  4 obaly A5 na sešity, 3 obaly A4 na pracovní sešity, 1obal A4 (na šířku)   -  obaly stačí  až v září

 

Pro vaše dítě jsme objednali:  

 • sešity, notýsek, archivační box, výkresy, náčrtníkový papír, složku  barevných papírů, závěsný pytlík na lavici, 1 trojhrannou tužku, tabulku a fix, trojhrannou tužku, nůžky, voskovky, pastelky, vodové barvy, modelovací  hmotu, štětec č. 8 a 12
 • hodnotu nad 200 Kč uhradíte v září 2019

 


Základní škola Gabry a Málinky Štítná nad Vláří, okr. Zlín, © 2005 – 2016
Informace ke správě osobních údajů a jejich ochrana (GDPR)
odběr novinek RSS, seznam odkazů na stránkách
logo-investice-do-rozvoje-vzdelavani.jpg