ZŠ Gabry a Málinky Štítná nad Vláří

Štítná nad Vláří 417, okr. Zlín

Osvětim 2018

- napsáno 4. května 2018 v kategorii Exkurze-výlety autorem Mgr. Jitka Tkadlecová

img-8909-580

Ve čtvrtek 3. 5. 2018 se žáci 8. a 9. ročníku zúčastnili exkurze do bývalého koncentračního tábora Osvětim – Březinka. Česky komentovaná prohlídka těchto míst v nás zanechala hluboký dojem. Přečtěte si reakce našich žáků.

→ přejít na fotogalerii

Postřehy žáků 8. a 9. ročníku z exkurze v OSVĚTIMI

-          Když jsme učivo o holocaustu probírali ve škole, nijak zvlášť mě to nebavilo…Dokonce, i když už jsme jeli na exkurzi, tak jsem byla přesvědčená, že mě ta exkurze bude nudit….Jak jsme dorazili na místo, změnila jsem na celou věc názor….Vcítila jsem se do lidí, kteří tu trpěli…A nepochopím asi nikdy, jak to mohli všechno ustát. …Kdybych tu nejela, nikdy bych vlastně nepochopila, co nám v dějepisu paní učitelka chtěla předat.

-          Bylo to náročné, bylo to těžké pro mě pochopit, co se tu dělo, ale tato exkurze mi otevřela oči. Určitě bych doporučila si tam zajet, aby si i ostatní uvědomili, že TOTO se už nesmí opakovat…

-          Jedna z nejlepších exkurzí, kterou jsem zažil…V určité chvíli jsem dokonce během prohlídky dostal strach, že bych takto někdy mohl dopadnout (jako ti vězni) i já, popř. moji blízcí. Díky návštěvě Osvětimi jsem pochopil, že to, co se tam dělo, se už nikdy nesmí opakovat, protože žádný člověk si nezaslouží prožít takové peklo.

-          Nejvíce na mě zapůsobil tábor Birkenau II – díky podrobnému výkladu průvodce se mi otevřely oči a já jsem si kladla otázku: „Byli ti dozorci vůbec  lidé?“)

-          Návštěva Osvětimi je jedním slovem „nepopsatelná“. …Každý by se tam jet podívat, aby neřešil „kraviny“.

-          Ty prošlapané schody, to byl „masakr“. …..Bohužel tvrdá realita …Výborná exkurze.

-          Ti lidé tak trpěli a my řešíme naprosto banální věci…A ta jejich selekce – výběr, to je fakt hrozné…Každý člověk má stejnou hodnotu, každý má právo žít…Nikdo nemá právo vybírat, kdo kdy zemře.

-          Když jsme tam jeli, tak jsem si v autobuse myslela, že to bude „zábava“. Až po překročení brány s nápisem „Arbeit macht frei“ jsem dostala,mírně řečeno, strach. Stát na místě, kde se odehrávala tragédie Osvětimi byl takový „adrenalin“, ale zároveň obrovský „šok“. …Byl to pro mě zážitek na celý život.

-          Moc mě dojalo, když ke zdi, při které zabíjeli vězně, přišli drsní chlapi – motorkáři , položili tam karafiáty a tiše tam stáli ….Krásné. ….Jsem ráda, že jsem tam byla.

-          Máme se královsky!!! To je můj největší postřeh, který si odsud vezu.

-          Cítil jsem celou dobu nádech strachu. Byl jsem tím – mírně řečeno – znepokojený. U těch několika tun vlasů a u fotografií, jsem pochopil, že tohle se už opakovat nesmí!!!

-          Návštěva Osvětimi bude pro mě nezapomenutelným zážitkem až do smrti. Nechápu tu krutost, kdy člověk člověku takto může ubližovat…Skvělý průvodce vše podrobně popsal, není lehké tuto exkurzi absolvovat, ale je dobré to vidět, protože ti lidé si zaslouží, abychom na ně nezapomněli.

-          Byla jsem připravena na nejhorší. Sledovala jsem doma filmy, fotografie, …ale realita byla naprosto jiná. Zvláště v Birkenau II jsem byla nejvíce šokovaná. …Nevydržela bych tu ani den. …A je dobré to vidět, je nutné všechno přehodnotit. Řeším kraviny a zbytečně.

-          Březinka II – nevím proč – to bylo jiné „kafe“. Síla. Průvodce to popsal tak barvitě, že jsem si říkal: „To snad není možné“. …Vím jistě, že nikdo z nás moderních dětí si to úplně představit nedokázal, ale to, co  jsme tam slyšeli,  v nás zůstane navždy.

zpráva „Osvětim 2018” již byla zobrazena 318x
zs-stitna-2015-skola-mini.jpg
tel.: 577 336 120 (kancelář)
e-mail: info@zs-stitna.cz
ID datové schránky: 4s92zng
Naše Základní škola Gabry a Málinky leží v údolí CHKO Bílých Karpat na jihovýchodě Moravy ve Zlínském kraji. Škola disponuje školní jídelnou, družinou, zahradou i velkým sportovním areálem. Základní školu navštěvuje více než 180 žáků, někteří dojíždějí z okolních vesnic. Poprvé se ve škole začalo vyučovat v roce 1973, historie vzdělávání v obci Štítná se však píše již od roku 1787.

Nástěnka (oznámení)

11.07.2019
PRO RODIČE BUDOUCÍCH PRVŇÁČKŮ

Na začátek školního roku svému prvňáčkovi  připravte:

 • aktovku, pouzdro
 •  červenomodrou tužku, gumu, ořezávátko
 •  pastelky  PROGRESSA (malé), lepidlo, halenu do VV, hadřík
 • zásobník na písmena, tabulku na skládání písmen, plastový obal na eurofólie  A4 (s drukem)                    
 • 2 průhledné fólie  A4, 1 průhlednou fólii A5
 • malý ručník, plátěný ubrousek pod svačinku,
 • cvičební úbor – cvičky, bílé tričko, ponožky, kraťasy  (vše v plátěném  pytlíku a podepsané)
 • přezůvky, pytlík na přezůvky (podepsané)
 •  4 obaly A5 na sešity, 3 obaly A4 na pracovní sešity, 1obal A4 (na šířku)   -  obaly stačí  až v září

 

Pro vaše dítě jsme objednali:  

 • sešity, notýsek, archivační box, výkresy, náčrtníkový papír, složku  barevných papírů, závěsný pytlík na lavici, 1 trojhrannou tužku, tabulku a fix, trojhrannou tužku, nůžky, voskovky, pastelky, vodové barvy, modelovací  hmotu, štětec č. 8 a 12
 • hodnotu nad 200 Kč uhradíte v září 2019

 


Základní škola Gabry a Málinky Štítná nad Vláří, okr. Zlín, © 2005 – 2016
Informace ke správě osobních údajů a jejich ochrana (GDPR)
odběr novinek RSS, seznam odkazů na stránkách
logo-investice-do-rozvoje-vzdelavani.jpg