Osvětim 2018

- napsáno 4. května 2018 v kategorii Exkurze-výlety autorem Mgr. Jitka Tkadlecová

img-8909-580

Ve čtvrtek 3. 5. 2018 se žáci 8. a 9. ročníku zúčastnili exkurze do bývalého koncentračního tábora Osvětim – Březinka. Česky komentovaná prohlídka těchto míst v nás zanechala hluboký dojem. Přečtěte si reakce našich žáků.

Postřehy žáků 8. a 9. ročníku z exkurze v OSVĚTIMI

-          Když jsme učivo o holocaustu probírali ve škole, nijak zvlášť mě to nebavilo…Dokonce, i když už jsme jeli na exkurzi, tak jsem byla přesvědčená, že mě ta exkurze bude nudit….Jak jsme dorazili na místo, změnila jsem na celou věc názor….Vcítila jsem se do lidí, kteří tu trpěli…A nepochopím asi nikdy, jak to mohli všechno ustát. …Kdybych tu nejela, nikdy bych vlastně nepochopila, co nám v dějepisu paní učitelka chtěla předat.

-          Bylo to náročné, bylo to těžké pro mě pochopit, co se tu dělo, ale tato exkurze mi otevřela oči. Určitě bych doporučila si tam zajet, aby si i ostatní uvědomili, že TOTO se už nesmí opakovat…

-          Jedna z nejlepších exkurzí, kterou jsem zažil…V určité chvíli jsem dokonce během prohlídky dostal strach, že bych takto někdy mohl dopadnout (jako ti vězni) i já, popř. moji blízcí. Díky návštěvě Osvětimi jsem pochopil, že to, co se tam dělo, se už nikdy nesmí opakovat, protože žádný člověk si nezaslouží prožít takové peklo.

-          Nejvíce na mě zapůsobil tábor Birkenau II – díky podrobnému výkladu průvodce se mi otevřely oči a já jsem si kladla otázku: „Byli ti dozorci vůbec  lidé?“)

-          Návštěva Osvětimi je jedním slovem „nepopsatelná“. …Každý by se tam jet podívat, aby neřešil „kraviny“.

-          Ty prošlapané schody, to byl „masakr“. …..Bohužel tvrdá realita …Výborná exkurze.

-          Ti lidé tak trpěli a my řešíme naprosto banální věci…A ta jejich selekce – výběr, to je fakt hrozné…Každý člověk má stejnou hodnotu, každý má právo žít…Nikdo nemá právo vybírat, kdo kdy zemře.

-          Když jsme tam jeli, tak jsem si v autobuse myslela, že to bude „zábava“. Až po překročení brány s nápisem „Arbeit macht frei“ jsem dostala,mírně řečeno, strach. Stát na místě, kde se odehrávala tragédie Osvětimi byl takový „adrenalin“, ale zároveň obrovský „šok“. …Byl to pro mě zážitek na celý život.

-          Moc mě dojalo, když ke zdi, při které zabíjeli vězně, přišli drsní chlapi – motorkáři , položili tam karafiáty a tiše tam stáli ….Krásné. ….Jsem ráda, že jsem tam byla.

-          Máme se královsky!!! To je můj největší postřeh, který si odsud vezu.

-          Cítil jsem celou dobu nádech strachu. Byl jsem tím – mírně řečeno – znepokojený. U těch několika tun vlasů a u fotografií, jsem pochopil, že tohle se už opakovat nesmí!!!

-          Návštěva Osvětimi bude pro mě nezapomenutelným zážitkem až do smrti. Nechápu tu krutost, kdy člověk člověku takto může ubližovat…Skvělý průvodce vše podrobně popsal, není lehké tuto exkurzi absolvovat, ale je dobré to vidět, protože ti lidé si zaslouží, abychom na ně nezapomněli.

-          Byla jsem připravena na nejhorší. Sledovala jsem doma filmy, fotografie, …ale realita byla naprosto jiná. Zvláště v Birkenau II jsem byla nejvíce šokovaná. …Nevydržela bych tu ani den. …A je dobré to vidět, je nutné všechno přehodnotit. Řeším kraviny a zbytečně.

-          Březinka II – nevím proč – to bylo jiné „kafe“. Síla. Průvodce to popsal tak barvitě, že jsem si říkal: „To snad není možné“. …Vím jistě, že nikdo z nás moderních dětí si to úplně představit nedokázal, ale to, co  jsme tam slyšeli,  v nás zůstane navždy.

zpráva „Osvětim 2018” již byla zobrazena 164x

Od 1. 10. 2018 se zvyšuje cena stravného o 2,– Kč.