ZŠ Gabry a Málinky Štítná nad Vláří

Štítná nad Vláří 417, okr. Zlín

Vánoční koledování pro Indii

- napsáno 14. prosince 2009 v kategorii Školní projekty autorem Mgr. Helena Naňáková

zs-stitna-2010-vanocni-koledovani-pro-indii-04-uvod V neděli 13. prosince 2009 se prostory naší základní školy ve Štítné nad Vláří otevřely široké veřejnosti s nabídkou prodeje výrobků s vánoční tématikou. Již třetím rokem se naše škola zapojuje do projektu pražské Charity „Adopce na dálku“, který jsme ještě upravili pro podmínky našich dětí.

Ve 14.00 hod. zahájilo adventní odpoledne divadelní představení v podání zdejších žáků a žákyň II. stupně, kteří navštěvují dramatickou výchovu pod vedením paní učitelky Mgr. Renaty Chromíkové. Po té jsme se přesunuli do prostor školy, kde nás svým programem s vánoční tématikou uvítaly ve valašských krojích děti ze souboru Javorníček s paní učitelkou Zdenkou Vargovou. Od 15.00 hod. se pak otevřelo tržiště s výrobky dětí i vyučujících – tentokrát poprvé v přízemí i v I.patře. Návštěvníci si kromě koupě také sami mohli vánoční přání vyrobit ve výtvarné dílničce nebo se zahřát teplým čajem, kávou nebo párkem v provizorní kavárničce v Galerii naší školy, kde je obsluhovali žáci 9.třídy. Na chodbě v I. patře mohly děti pozdravit Pannu Marii, Ježíška i jeho pěstouna s pastýři a anděly v provizorním Betlémě.

Kdo měl zájem, mohl být seznámen prostřednictvím  dokumentu o cestě pracovníků Charity právě do oblastí, odkud pochází adoptované děti. Každým rokem zde navštěvují pro kontrolu rodiny, které dostávají podporu na studia. A každý rok je vítají rodiče s nesmírnou vděčností a slzami v očích nad tím, že jejich děti mohou studovat. Asi těžko si v našich podmínkách dokážeme představit situaci, kdy jen několik „vyvolených“ z vesnice má možnost se naučit číst a psát a každodenně většina z nich zápasí s bídou.

Často se obrací na nás právě děti s dotazy, zda skutečně finance dorazí na požadované místo. Pro ukázku cituji z jednoho z dopisů Derika Pinta, který byl označen známkou a razítkem  z Indie a dorazil na začátku školního roku:

„Moji drazí …,

Zdraví vás Derik. Jak se máte? Já i moji rodiče jsme zdrávi a daří se nám dobře. Rád bych se s vámi podělil o novinky. Ukončil jsem 10.ročník a zjistil jsem, že kromě matematiky mi nedělají ostatní předměty problém. Tento školní rok proběhla na naší škole řada programů, kterých jsem se zúčastnil i já. Byl jsem oceněn I. místem ve školní soutěži. Navštěvuji hodiny klasického tance a získal jsem v soutěži z této disciplíny druhou cenu. Prožívám zoufalé prázdniny. Musím své mamince pomáhat  s veškerou domácí prací.

Ze srdce děkuji za vaši pomoc.

Přeji hodně zdraví a klidnou mysl.

Váš milující Derik“

Velké poděkování patří tedy vám všem, kteří jste nějakým způsobem na tuto akci přispěli svým finančním obnosem, zakoupením výrobku, či  vlastní prací nebo materiálem. Ráda bych také poděkovala všem třídním učitelům i vyučujícím, kteří se na zdaru celé akce jakkoli podíleli. A v neposlední řadě samotným dětem, kteří i přes nezdary a potýkání se s různými obtížemi nasadily vlastní čas, dovednosti a schopnosti k tomu, aby někomu pomohly.

Vyúčtování

 • Za prodej vánočních výrobků žáků – příjem: 19.634,– Kč
 • Materiál na výrobu předmětů s vánoční tématikou: 6.118,– Kč
 • Lingayath Bagy (děvče): 4.900,– Kč
 • Pinto Derik (chlapec): 4.900,– Kč
 • Poštovné za složenky: 44,– Kč
 • Zůstatek z minulých let: 6.282,– Kč
 • Zůstatek na Adopci v příštím roce: 9.954,– Kč

→ přejít na fotogalerii

zpráva „Vánoční koledování pro Indii” již byla zobrazena 1892x
zs-stitna-2015-skola-mini.jpg
tel.: 577 336 120 (kancelář)
e-mail: info@zs-stitna.cz
ID datové schránky: 4s92zng
Naše Základní škola Gabry a Málinky leží v údolí CHKO Bílých Karpat na jihovýchodě Moravy ve Zlínském kraji. Škola disponuje školní jídelnou, družinou, zahradou i velkým sportovním areálem. Základní školu navštěvuje více než 180 žáků, někteří dojíždějí z okolních vesnic. Poprvé se ve škole začalo vyučovat v roce 1973, historie vzdělávání v obci Štítná se však píše již od roku 1787.

Nástěnka (oznámení)

13.08.2019
Školní kuchyně začne pro cizí strávníky vařit od pondělí 2. 9. 2019.

11.07.2019
PRO RODIČE BUDOUCÍCH PRVŇÁČKŮ

Na začátek školního roku svému prvňáčkovi  připravte:

 • aktovku, pouzdro
 •  červenomodrou tužku, gumu, ořezávátko
 •  pastelky  PROGRESSA (malé), lepidlo, halenu do VV, hadřík
 • zásobník na písmena, tabulku na skládání písmen, plastový obal na eurofólie  A4 (s drukem)                    
 • 2 průhledné fólie  A4, 1 průhlednou fólii A5
 • malý ručník, plátěný ubrousek pod svačinku,
 • cvičební úbor – cvičky, bílé tričko, ponožky, kraťasy  (vše v plátěném  pytlíku a podepsané)
 • přezůvky, pytlík na přezůvky (podepsané)
 •  4 obaly A5 na sešity, 3 obaly A4 na pracovní sešity, 1obal A4 (na šířku)   -  obaly stačí  až v září

 

Pro vaše dítě jsme objednali:  

 • sešity, notýsek, archivační box, výkresy, náčrtníkový papír, složku  barevných papírů, závěsný pytlík na lavici, 1 trojhrannou tužku, tabulku a fix, trojhrannou tužku, nůžky, voskovky, pastelky, vodové barvy, modelovací  hmotu, štětec č. 8 a 12
 • hodnotu nad 200 Kč uhradíte v září 2019

 


Základní škola Gabry a Málinky Štítná nad Vláří, okr. Zlín, © 2005 – 2016
Informace ke správě osobních údajů a jejich ochrana (GDPR)
odběr novinek RSS, seznam odkazů na stránkách
logo-investice-do-rozvoje-vzdelavani.jpg